Dodaj stronę do ulubionych
Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Pasłęku.
Artykuły Ogłoszenia Kancelaria Historia Nabożeństwa Galeria Wspóloty
.






Wspólnota Żywego Różańca

Różaniec jest modlitwą zawierzenia, która kieruje nas przez Maryję do Jezusa. Odmówienie jednej całej części różańca trwa 25 minut... To jedyne 25 minut z 1440 - które otrzymujemy od Boga każdego dnia!

Pierwsza róża wspólnoty Żywego Różańca została założona w Lyonie w 1826 roku przez Sługę Bożą Paulinę Marię Jaricot. Zaczęła ona organizować piętnastoosobowe grupy, nazywane później "żywymi różami". Pierwszym dokumentem, który zatwierdził to stowarzyszenie i nadał odpusty był list apostolski Grzegorza XVI z 1832 roku. W 1877 roku Pius IX zabrał głos w tej sprawie w liście apostolskim "Quod iure hagreditario"

Żywy Różaniec to zatwierdzone przez Kościół stowarzyszenie religijne. Tworzy je co najmniej 20 osób (wspólnota taka często nazywana jest Różą), które codziennie odmawiają Różaniec w określonej intencji - jedna osoba odmawia jedną tajemnicę dziennie. W ten sposób każdy pomimo tego, że rozważa tylko jedną tajemnicę ma zasługę taką samą jakby odmówił cały Różaniec gdyż róża złożona z 15-20 osób w istocie odmawia całą modlitwę.

Wstępując do koła Żywego Różańca członkowie deklarują wypełnianie obowiązków i zadań, m.in.:
  • zapisanie imienia w Księdze Żywego Różańca prowadzonej w danej parafii i odmawianie codziennie jednej dziesiątki Różańca,
  • udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych,
  • częste przystępowanie do Sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych,
  • rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską,
  • odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór św. Dominika,
  • udział w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modłach za spokój jego duszy.
Członkowie Żywego Różańca, na mocy specjalnego i wyraźnego indultu Stolicy Apostolskiej z dnia 25 października 1967 roku, osiem razy w roku mogą dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Są to następujące dni:
  • przyjęcia do Żywego Różańca,
  • Bożego Narodzenia (25 XII),
  • Ofiarowania Pańskiego (2 II),
  • Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie ( 25 III ),
  • Zmartwychwstania Pańskiego,
  • Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII),
  • Królowej Różańca Świętego (7 X),
  • Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).
Na czele Żywego Różańca stoi promotor - przeważnie proboszcz parafii lub delegowany przez niego kapłan, natomiast na czele każdego koła (Róży) stoi zelator. Jednym z ważniejszych obowiązków zelatora jest pilnowanie, by Róża posiadała pełny skład.

Początek powstania w naszej parafii kółek różańcowych sięga lat 50. ubiegłego wieku. Większość z nich powstała z inicjatywy śp. Heleny Pedyńskiej. Była to osoba bardzo pobożna i rozmiłowana w modlitwie różańcowej. Sumiennie wypełniała funkcję głównej zelatorki. W 1994 roku poważnie zachorowała. Zmarła 31 października 1994 roku. W lipcu 1994 roku na czas choroby swoje obowiązki przekazała pani Halinie Suchodolskiej, która pełni je do chwili obecnej. Pani Halina swoją posługę relacjonuje następującą: „Kiedy przyjmowałam obowiązki zelatorki, w naszej parafii było 10 kółek różańcowych – 9 żeńskich i 1 męskie. Po powstaniu drugiej parafii w Pasłęku, wiele osób przeszło do nowej – swojej parafii. Wiele członków z kółek Żywego Różańca zmarło: do 1994 roku - 19 osób, a od 1994 roku do 2007 roku – kolejnych 38 osób. Następnie po rozszerzeniu części różańcowych o Tajemnice Światła należało w każdym kółku zwiększyć liczbę członków do stanu 20 osób. Po uwzględnieniu wszystkich wyżej wymienionych okoliczności i uporządkowaniu składu osobowego, obecnie w naszej parafii jest 6 kółek różańcowych: 5 żeńskich i 1 męskie”.

Bardzo cenną duchową sprawą jest fakt istnienia w naszej parafii osób, które trwają na codziennej modlitwie. Poza tym bardzo duża część członków Żywego Różańca włącza się w posługę w innych inicjatywach w naszej parafii, choćby ostatnio w przygotowaniu „bigosu różańcowego” na odpust, który cieszył się ogromną popularnością.

Osoby, które chciałyby się włączyć we wspólnotę Żywego Różańca w naszej parafii mogą zgłaszać się do opiekuna – ks. Dariusza Stawieckiego, bądź zelatorki – pani Haliny Suchodolskiej. Zmiana tajemnic odbywa się zawsze w kościele po wieczornych Mszach świętych w I piątki miesiąca.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Zapraszamy także do odwiedzenia strony internetowej: www.rosary.katolik.pl

Na koniec anegdota związana z różańcem: „Pewien student uniwersytetu jadący pociągiem z Dijon do Paryża zajął miejsce obok skromnie ubranego mężczyzny, który odmawiał różaniec, wolno przesuwając paciorki w palcach. "Proszę skorzystać z mojej rady i wyrzucić ten różaniec przez okno i trochę poczytać, co na temat wiary w Boga mówi nauka. Proszę mi dać pański adres a ja prześlę panu literaturę, która panu w tej sprawie pomoże". Mężczyzna podał młodemu człowiekowi wizytówkę: "Ludwik Pasteur, Dyrektor Instytutu Badań Naukowych, Paryż". Ludwik Pasteur był jednym z największych naukowców w XX wieku i twórcą nowoczesnej bakteriologii. Każdego dnia odmawiał różaniec!”.

Halina Suchodolska i ks. Dariusz Stawiecki




copyright by Parafia św. Józefa w Pasłęku/David. Design by zama.
Strona istnieje od września 2007r.
Free Web Hosting