Historia kościoła św. Bartłomieja w Pasłęku:
1282 - Jest pierwsza wzmianka historyczna o proboszczu Pasłęka, którym jest Teodoryk Dietrich.
1298 - W.M. Meinchard z Querfurtu w okresie erekcyjnym przyznaje parafii 4 włóki i plac pod budowę nowego kościoła. Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja zbudowano prawdopodobnie w pierwszych latach XIV wieku. Prezbiterium jest najstarszą częścią kościoła /grubość ścian 1,5m/ - w nawach bocznych 1,3m a na wieży 2,8m/ Na przestrzeni czasów katolickich od początku do reformacji /1525/ historia wylicza spośród wielu 11 duchownych pracujących przy tym kosciele.
1404 – W Pasłęku powstaje nowy katolicki kościół i szpital pod wezwaniem św. Ducha założony przez W.M. Karola von Jungingena.
1451 – Przy tym kościele i szpitalu jest ośmiu księży altarzystów.
1525 – Proboszcz Piotr Hoffman przechodzi na luteranizm.
1529 – Na zamku w Pasłęku umiera bp. Erhard von Queis /zdrajca katolicyzmu/.
1543 – Wielki pożar miasta. Pali się również kościół.
1582 – Odbudowa kościoła św. Jerzego zniszczonego w 1520r.
1617 – Budowa nowej szkoły parafialnej od wschodniej strony kościoła św. Bartłomieja.
1629 – Wielka epidemia w Pasłęku – zmarły 744 osoby.
1635 – W kościele odbywają się wstępne układy pokojowe miedzy Polską a Szwecją /bezowocne/.
1650 – Również w kościele św. Bartłomieja odbywają się rozmowy króla szwedzkiego Karola X Gustawa z Kurfirstem Fryderykiem Wilhelmem na tematy pokojowe.
1687 – Zbudowano ołtarz w stylu barokowym /dzieło Izaaka Rygi/. Ambona mniej więcej tego samego okresu /dzieło J. Dobela/.
1717 – Zbudowano nowe organy mechaniczne o 36 głosach – mechanizm jest dziełem Z. Hildybranda a szafę wykonała firma w Elblągu.
1751 – Dokonano kapitalnego remontu kościoła. Ze starego zostały tylko ściany. Górne okna powiększono, dolne zrobiono całkiem nowe, obalono trzy pary gotyckich filarów /została tylko jedna para pod chórem/. Zwalono gotycki sufit gipsowy i zastąpiono go brzydkim drewnianym beczkowym. Nakryto kościół nowym dachem i od południa na zewnątrz kościoła murowane schody rozebrano /wejście na wieżę/. Słowem dokonano dużych zmian.
1758 – Pasłęczanie składają w kościele przymusowy hołd wierności najpierw cesarzowej Elżbiecie, a gdy ona umarła – carowi Piotrowi /w 1762r./
1851 – Dobudowano skarpy wzmacniające ściany kościoła.
1855 – Pasłęccy katolicy budują nowy kościół pod wezwaniem św. Józefa
1869 – Ponowny kapitalny remont kościoła św. Bartłomieja.
1922 – Pożar wieży kościoła św. Bartłomieja. Przy odbudowie zamieniono zwieńczenie wieży z barokowego na namiotowe.
1946 – katolicy po 420 latach odzyskują kościół św. Bartłomieja, który staje się kościołem parafialnym.
1966 – dla upamiętnienia millenium państwa polskiego wykonano ołtarz boczny /z prawej/.
1974 – zamurowano dolne okna, wytynkowano blendy dookoła kościoła i wieży. Wybetonowano chodnik wokół kościoła, a także wykonano ogrodzenie. Zrobiono podwójne sklepienie i dokonano więźby dachowej.
1975 – w prezbiterium położono marmurową posadzkę i ołtarz soborowy, wykonano witraże w nawie głównej oraz św. Cecylii przy organach.
1976 – położono posadzkę z płytek terakoty, wymalowano wnętrze kościoła, dokonano konserwacji zabytkowych ołtarza i ambony. Wykonano konfesjonały i ławki oraz drogę krzyżową.
1977 – remont organów połączony z polichromią. Zelektryfikowano i zawieszono nowe żyrandole, przeprowadzono również remont dachu na kościele i wieży.
1978 – wykonano cztery witraże figuralne w prezbiterium. –

Zabytki: Ściany kościoła i wieża. Okucia drzwiowe z XV wieku. Płyty nagrobkowe, dwie pary lichtarzy oraz kamień na wodę święconą z XVI wieku. Ołtarz główny i ambona z lat 1687-90. Organy i dzwon z 1717roku.

Powojenni proboszczowie:
ks. Józef Sikora 1945-1949