Interwju przeprowadzone z klerykami Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.

„Wyjeżdżają daleko, aby pracować dla królestwa Najświętszego Serca za cenę wielkich ofiar i ogromnego trudu. Ich życie jest życiem wynagrodzenia i immolacji, jak tego żąda powołanie”.

Dnia 28 X przeprowadziłyśmy wywiad z przyszłymi misjonarzami z klerykiem Łukaszem oraz Tomaszem z Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie. Klerycy przedstawili nam swoje marzenia oraz obawy z nimi związane.

Redakcja: Jakie człowiek świecki musi spełnić kryteria, by móc zostać misjonarzem?
Kleryk Łukasz: Hmm… Trudne pytanie?…Na pewno człowiek musi mieć dobre serce.
Kleryk Tomasz: Każdy może zostać misjonarzem, szczególnie są potrzebni lekarze i pielęgniarki. Księża zaś muszą mieć maturę i ukończyć 6-letnie studia w seminarium.
Red.: Czy w seminarium mają klerycy czas dla siebie i dla własnych zainteresowań?
K.Tomasz: Jest czas dla siebie po południu i wieczorem po kolacji. Możemy grać w piłkę nożną, jeździć rowerami, oglądać telewizję itp. Red.: Jak rodzice zareagowali na fakt wstąpienia do seminarium?
K. Łukasz: Rodzice byli szczęśliwi, bo przecież nie żyjemy tylko dla siebie. Jesteśmy powołani do służby bliźniemu. Rodzina wspierała mnie modlitwą, bez niej byłoby trudniej.
Red.: Czym głównie zajmują się misjonarze?
K.Tomasz: Prowadzą szkoły i uniwersytety. Niosą pomoc ludziom np. poprzez dostarczanie le-karstw. Głównym zadaniem jest budzenie powołania wśród ludzi młodych.
Red.: W jakiej części świata chcieliby klerycy najbardziej realizować swoje marzenia?
K.Tomasz: Chciałbym pracować w Europie: Niemczech lub na Ukrainie albo w Ameryce Płd.
K. Łukasz: Przez najbliższe lata chciałbym pełnić misję w Polsce, co będzie dalej, nie wiem…Bóg wskaże drogę!
Red.: Czy mają klerycy jakieś obawy przed wkraczaniem w nowy etap życia, w nieznaną do tej pory kulturę, tradycję?
K.Tomasz: Obawy są zawsze, ale w trudnych chwilach szukamy pozytywów i ufamy Bogu. Poprzez misję można poznać lepiej innych i zajrzeć w swoje wnętrze.
Red.: Czy podoba się klerykom w Pasłęku?
K. Łukasz: Podoba mi się bardzo. W szczególności wasza Parafia zrobiła na mnie dobre wrażenie:) Młodzież jest „żywa” i angażuje się w życie parafii.
K.Tomasz: Mnie również się spodobało. Ku zaskoczeniu ludzie młodzi poza lekcyjnie brali udział w katechezie prowadzonej przeze mnie. Korzystając z okazji chciałbym pozdrowić klasę IIb LO i „14”od różańca! :) Dziękujemy za uśmiech, wspólną modlitwę, miłe przywitanie i gościnę!!!
Red.: My również dziękujemy w imieniu całej parafii za mile spędzony Tydzień Misyjny, dobre serca, radość, fascynujące katechezy, modlitwy w różnych językach, otwartość na drugiego człowieka. Składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!:)

"Ducha Nie Gaście" - nr 17/2007.