Dodaj stronę do ulubionych
Rzymskokatolicka Parafia św. Józefa w Pasłęku.
Artykuły Ogłoszenia Kancelaria Historia Nabożeństwa Galeria Wspóloty
.

| >>>Zobacz zdjęcia tych Sanktuariów!<<< |





Spotkać Maryję - pielgrzymki po Polsce

W Polsce istnieje ponad 500 sanktuariów, z których zdecydowana większość, bo aż 98% należy do Kościoła rzymskokatolickiego. Dominują sanktuaria maryjne – ponad 400, z tego ponad 200 z koronowanymi wizerunkami Matki Bożej. Najważniejsze ośrodki kultu religijnego mają zasięg międzynarodowy: Jasna Góra, Kraków-Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Licheń, Niepokalanów, Góra Św. Anny. O zasięgu krajowym można mówić w przypadku: Piekar Śląskich, Gniezna, Warszawy oraz Zakopane-Krzeptówki. Do ośrodków o zasięgu ponadregionalnym zalicza się kolejne 25 sanktuariów, m.in.: Bardo Śląskie, Wambierzyce, Trzebnica, Ludźmierz, Tuchów, Kalwaria Pacławska, Kodeń, Leśna Podlaska, Gietrzwałd, Święta Lipka, Wejherowo, Swarzewo, Święty Krzyż, Dukla, Kałków-Godów. Grupę ośrodków o zasięgu regionalnym stanowi około 130 sanktuariów, zaś o zasięgu lokalnym – ponad 300. Pragnę powiedzieć w paru zdaniach o pielgrzymowaniu po sanktuariach w Polsce, które są mi szczególnie bliskie.

1. Jasna Góra.
Jasna Góra jest dla mnie osobiście najpiękniejszym z największych miejsc pielgrzymkowych. Bywałem tu wielokrotnie i pieszo, i autokarem. Tutejsza tradycja pielgrzymowania sięga początków tego miejsca (1382). Warto wiedzieć, że ważnym wydarzeniem w dziejach tegoż sanktuarium była pierwsza na ziemiach polskich koronacja w 1717 roku wizerunku Matki Bożej koronami papieskimi, przyznanymi przez Klemensa XI. Ranga tego miejsca pozwala uznać Jasną Górę za centrum duchowe Polski. Każdego dnia o godz. 21.00 wierni gromadzą się przed Cudownym Obrazem na Apelu Jasnogórskim – modlitwie odmawianej od 1954 roku. Bezprecedensowym w skali światowej stał się fakt peregrynacji kopii Cudownego Obrazu.

2. Kalwaria Zebrzydowska.
Sanktuarium pasyjno-maryjne. Tworzy je: bazylika Matki Bożej Anielskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor Ojców Bernardynów oraz 40 kaplic położonych między Górą Lanckorońską a Górą Żarek. Jako jedyne polskie sanktuarium wpisane zostało w 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kalwaria Zebrzydowska to było także umiłowane miejsce Karola Wojtyły i później papieża Jana Pawła II.

3. Zakopane-Krzeptówki.
Kościół Matki Bożej Fatimskiej - votum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 roku. W lipcu 1987 roku poświęcono plac pod budowę. 13 maja 1992 roku poświęcenia kościoła dokonał Metropolita Krakowski ks. Franciszek Kardynał Macharski. Dnia 7 czerwca 1997 roku w I sobotę miesiąca i liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi do Sanktuarium Fatimskiej Pani na Krzeptówkach przybył Ojciec Święty Jan Paweł II. Sprawował tu Mszę świętą i konsekrował kościół. Nawiedził także tutejszą kaplicę Niepokalanego Serca Maryi. Kaplica ta powstała w 1951 roku, poświęcona przez śp. Ks. Arcybiskupa Baziaka w dniu 11 października 1959 roku. W kaplicy znajduje się historyczna figura Matki Bożej Fatimskiej, otrzymał ja śp. Ks. Stefan Kardynał Wyszyński w 1961roku od Biskupa Fatimy i przekazał ją następnie do tej kaplicy. 15 października 1961roku, ówczesny Biskup Krakowa - Karol Wojtyła dokonał poświęcenia figury i kaplicy w parku. 21 października 1987roku w Rzymie na Placu św. Piotra Ojciec Święty Jan Paweł II koronował Statuę Matki Bożej Fatimskiej. Sanktuarium jest wotum dziękczynnym, a jego istnienie i działalność jest podziękowaniem Maryi za cud uratowania życia Papieża, to nie dziwi, że miejsce to wypełnia wielka modlitwa dziękczynna. Jest to szczególna cecha tego sanktuarium - płyną z niego do Boga nie tyle prośby i błagania, ile dziękczynienia wdzięcznych serc. Jakby tu ludzie uczyli się patrzeć na życie z innej strony i zamiast widzieć trudności, kłopoty i zagrożenia, dostrzegają nagle, jak wiele jest powodów do dziękowania Bogu. "Złota księga" Sanktuarium jest wypełniona podziękowaniami: najpierw za Ojca Świętego, ale zaraz potem za dar życia, za dzieci, za piękno gór...

4. Licheń.
Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski jest chyba najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem pielgrzymkowym w Polsce. W połowie września 2007 roku to tu właśnie był beatyfikowany założyciel Marianów, Stanisław Papczyński.

5. Ludźmierz.
Figurka, która od czasów średniowiecza przyciągała pielgrzymów wierzących w jej cudowne działanie, początkowo znajdowała się w bocznym ołtarzu. W 1776 roku przeniesiono adorowany wizerunek Matki Bożej, a wkrótce wzniesiono rokowy ołtarz wielki. Drewniany posążek ma 125 cm wysokości. W 1963 roku Figurę Matki Bożej Ludźmierską koronował kardynał Stefan Wyszyński. Replika znajduje się przy źródełku u wejścia do sanktuarium. Samemu źródełku również przypisywane są cudowne właściwości. Do kościoła w Ludźmierzu przylega Ogród Różańcowy. Pięknie zaprojektowany i utrzymany, przypomina o pobycie na Podhalu i w sanktuarium ludźmierskim w 1997 roku papieża Jana Pawła II oraz jego nauce o znaczeniu modlitwy różańcowej. W centrum ogrodu umieszczona jest naturalnej wielkości rzeźba przedstawiająca papieża. Spośród znanych pomników Jana Pawła II wyróżnia ją to, że przedstawia postać Jana Pawła II klęczącego. Ciekawostką ogrodu są tzw. wrota wiary: pod drewnianą konstrukcją umieszczono dzwon, którego dźwiękiem każdy człowiek w sposób symboliczny może ogłosić niebu i ziemi swoje odnowienie wiary. Warunkiem jest odmówienie specjalnej modlitwy. Do sanktuarium w Ludźmierzu pielgrzymi przybywają przede wszystkim w święto maryjne 15 sierpnia. Tradycję pielgrzymowania górali z całego Podhala, a także z dalszych okolic, w tym Zagórzan, opisał Władysław Orkan w powieści W roztokach. Sanktuarium ludźmierskie pozostawiło ślad w muzyce. Nieszpory Ludźmierskie do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza, pochodzącego z Nowego Targu, były wydarzeniem artystycznym. Nieszpory reprezentowały kulturę polską na Światowej Wystawie Expo 98 w Lizbonie.

6. Gietrzwałd.
W tutejsze Sanktuarium Maryjnym istnieje od XVI wieku kult związany z Matką Bożą i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w formie Madonny Piastunki z dziecięciem. Warmińskie sanktuarium stało się sławne dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Nazywane jest dzięki temu "polskim Lourdes". Są to zresztą jedyne na terenie Polski oficjalnie uznane przez Kościół objawienia Maryjne. 10 września 1967 roku na dziewięćdziesięciolecie objawień prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, koronował obraz Matki Bożej. 2 lutego 1970 roku Papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł i godność Bazyliki Mniejszej.

Bardzo serdecznie zapraszam do odwiedzin szczególnie tych miejsc. Na pewno wywrą one niesamowite przeżycia religijne.

Ks. Dariusz Stawiecki



copyright by Parafia św. Józefa w Pasłęku/David. Design by zama.
Strona istnieje od września 2007r.
Free Web Hosting