Artykuły Ogłoszenia Kancelaria Historia Nabożeństwa Galeria Wspólnoty

Medziugorje - Miejsce codziennych objawień "Matki Bożej Królowej Pokoju"

Medjugorie to mała wioska położona w Bośni i Hercegowinie. Za sprawą „objawień Gospy”, które trwają od 1981 r., Medjugorie jest znane na całym świecie. W dniu 24 czerwca 1981 r. na wzgórzu koło Medjugorie, trzy dziewczynki – Ivanka (ur. 1966 r.), Mirjana (ur. 1965 r.) oraz Vicka (ur. 1964) ujrzały Matką Bożą. Później do trójki dziewczynek dołączyli jeszcze Ivan (ur. 1965 r.), Maria (ur. 1965 r.) i Jakov (ur. 1971 r.); oni także widzieli Matkę Boską. Od tej pory, codziennie do dnia dzisiejszego, cała szóstka widzi „Matkę Bożą”; „otrzymują oni orędzia, które przekazują całemu światu oraz 10 tajemnic, z których większość dotyczy przyszłości świata i Kościoła”

8 września 2008 roku sprzed kościoła Świętego Bartłomieja w Pasłęka wyruszyła do Medjugorie autokarem grupa 44 pielgrzymów pod opieką księdza proboszcza Jana Sindrewicza oraz księdza Piotra Bryka – duszpasterza młodzieży akademickiej w Elblągu. Podróż do Medjugore trwała całe 2 dni ( z noclegiem w Bratysławie). Czas podróży wypełniony był modlitwą różańcową , przygotowywaliśmy się do spotkania z Matką Bożą.
W Medjugore byliśmy 5 dni. Codziennie uczestniczyliśmy na uroczystych modlitwach , które rozpoczynały się modlitwą różańcową o godzinie 18:00. O godz. 18:45 Madjugorie milknie , w tej chwili Matka Boża odwiedza Vickę , jedną z wizjonerek. O godzinie 19:00 Msza Święta i po niej godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Wchodząc na Górę Objawień nieśliśmy prośby i podziękowania odmawiając różaniec. Pokonując kamieniste i strome wejście na Górę Kriżevac modliliśmy się przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej.
Spotkaliśmy się również z pierwszym proboszczem kościoła Św. Jakuba Ojcem Jose, od którego wszyscy otrzymaliśmy różaniec i obrazek Matki Bożej. Szczególnym przeżyciem było spotkanie z Vicką , która od 24 czerwca 1981r codziennie o 18:45 spotyka się z Matką Bożą . Byliśmy również w Dubrowniku, gdzie po Mszy Świętej w Kościele Świętego Błażeja nasi księża pobłogosławili nas od chorób gardła używając świec. Krajobrazy, które widzieliśmy zapierały dech w piersiach. Widzieliśmy również Mostar, przepiękne miasto ze znanym mostem, odwiedziliśmy meczet i dom turecki. W krainie pelnej kamienistych wzgórz ciekawostką były wodospady wypływające spod kamieni.
Czym jest Medjugorie? Miejscem na ziemi , gdzie zobaczysz ludzi na modlitwie, ludzi, których wiara czyni na nowo dziećmi Bożymi pełnymi wiary i miłości. Modlących się całym sercem, czystych i płonących. Zobaczysz jak modlą się ludzie różnych ras i kultur do jednego Boga. Usłyszysz modlitwy w różnych językach świata. I jeszcze jedno. Medjugorie nazywane jest konfesjonałem świata, można tam wyspowiadać się z całego życia .
W trakcie całej pielgrzymki pomocą i duchowym wsparciem byli ksiądz Jan i Piotr, którzy słowami z głębi serca płynącymi modlili się razem z nami i za nas.
Czas mijał bardzo szybko i z żalem pożegnaliśmy Medjugorie. W głębi serca każdy z pielgrzymów modlił się cichą modlitwą :,, Panie Boże, czy pozwolisz mi jeszcze raz powrócić w to miejsce?”

Zdjęcia:
  1. Mostar – słynny most.
  2. Góra Kriżevac Križevac to wzgórze wznoszące się ponad Medjugorjem (520 m), na którym parafianie 15 marca 1934 roku wznieśli krzyż ze zbrojonego betonu o wysokości 8,56 m. Na krzyżu wyryto napis: «Jezusowi Chrystusowi, Odkupicielowi rodzaju ludzkiego na znak wiary, miłości i nadziei, na pamiątkę 1900 rocznicy męki Jezusowej». W cokół krzyża zostały wmurowane relikwie krzyża Jezusa otrzymane na tę okazję z Rzymu.
    Od początku objawień Matki Bożej na Križevacu zaczęto odmawiać Drogę Krzyżową. Na początku stacje oznaczone były drewnianymi krzyżami, a w 1988 roku umieszczono tam płaskorzeźby wykonane z brązu (dzieło prof. Carmela Puzzola). Na każdej z nich (oprócz modlitwy w ogrodzie Getsemani) znajduje się postać Matki Bożej.
    Niektóre osoby mające szczególne intencje zarówno na Podbrdo jak i Križevac wchodzą boso. Droga na Križevac jest bardzo trudna i stroma, pokryta ostrymi kamieniami.
  3. Wodospady
  4. Zachód słońca w Medjugorje.
  5. Pielgrzymi modlący się przed figurką Królowej Pokoju
  6. Konfesjonał świata – tak nazywane jest Medjugorje, każdego dnia pielgrzymi z całego świata spowiadają się w swoich językach wokół kościoła.
  7. Krajobrazy w Chorwacji
  8. Grupa pielgrzymów z Pasłęka przed kościołem Św. Błażeja w Dubrowniku (14 IX 2008r. )
  9. Ks. Jan z pielgrzymami w Dubrowniku
  10. Dubrownik – panorama
  11. Droga na Górę Objawień. Od domów do samego miejsca objawień prowadzi stroma ścieżka, przy której w 1989 roku umieszczono płaskorzeźby z brązu przedstawiające radosne i bolesne tajemnice różańca (wykonane przez prof. Carmela Puzzola). W miejscu objawień, w dwudziestą rocznicę objawień postawiono figurę Królowej Pokoju wykonaną zgodnie ze wzorcem, który znajduje się przed kościołem parafialnym (dzieło Dino Felicio).
  12. Dubrownik – panorama